Święta Bożego Narodzenia czy święto zakupów i stresu? Prawdziwy wymiar Świąt

Święta Bożego Narodzenia czy święto zakupów i stresu? Prawdziwy wymiar Świąt

Święta Bożego Narodzenia czy święto zakupów i stresu? Prawdziwy wymiar Świąt

Im człowiek starszy i im więcej obowiązków ląduje na jego barkach, tym bardziej zmienia się jego postrzeganie Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas Święta kojarzą się głównie z pośpiechem, kolejkami w sklepach, dźwiganiem zakupów kiereszujących nasz kręgosłup i oczywiście wydawaniem dużych pieniędzy (aż po debet). Do tego dochodzi ciężka praca w kuchni i kilkudniowy stres obarczony ryzykiem: czy aby na pewno wszystko się uda zrobić na czas. Konsumpcjonizm wkradł się niepostrzeżenie w rodzinne święta, które przemieniły się w święto zakupów i spełniania cudzych oczekiwań. 

 

Boże Narodzenie? Kiedyś było jakoś fajniej

Czy jednak zawsze tak było? Coraz częściej daje się słyszeć: kiedyś było jakoś inaczej, fajniej... Być może po prostu wszyscy żyliśmy bliżej siebie. W czasach internetu i dobrobytu niby mamy możliwości być bliżej, a jednak każdy gdzieś ucieka. Widać to szczególnie po dzieciach, które nawet przy Wigilii potrafią siedzieć nieruchomo z nosem wetkniętym w telefon. Dorośli nie są lepsi: ciężko wyłączyć smartfon, telewizor i być offline. Być tu i teraz. Czy tak mają wyglądać rodzinne święta? 

Nie mamy na wszystko wpływu. Zwłaszcza na cudze reakcje. Jednak nie wolno ulegać temu co jest szkodliwe nie tylko dla nas samych, ale i samych obdarowywanych. Dzieciom nie zrobimy krzywdy jeśli nie będa mieć największej i najdroższej zabawki w całej szkole. Co więcej przyczynimy się do tego, aby nie karmić w dziecku roszczeniowego potworka. Dzieci są kuszone reklamami od maleńkości. Dla reklamodawców najmłodsi są bardzo łakomym kąskiem, dlatego reklamy dla dzieci są jednymi z najbardziej skutecznych. Po prostu producenci wiedzą, że dzieci będą wiercić dziurę w brzuchu rodziców, babć i cioć, aż do osiągnięcia celu. Można to potraktować jako wyzwanie i nauczyć młodego człowieka, że prezenty to dodatek - nie serce Świąt. Oczywiście nie ma nic złego w tym, aby obdarować drogie nam osoby przemyślanymi upominkami. Czy jednak na pewno trzeba dziecku kupić 7 piętrowy garaż lub wielki kamper dla lalek za kilkaset złotych?" Na pewno!" - głośno zapewnią nas reklamy. W głowie piętrzą się pytania: Co jeśli damy za mało? Co jeśli dziecko rzuci w kąt naszym prezentem, krzycząc w niebogłosy, że chciało garaż? 

 

Weź sprawy w swoje ręce

W takiej sytuacji pozostaje tylko pogratulować sobie, że podjeliśmy trud dokonania ważnej zmiany i być konsekwentym w tej decyzji. Mówi się, że na dziecko trzeba przeznaczać dwa razy mniej pieniędzy, a dwa razy więcej czasu. I jest to mądra prawda. Jeśli podarujemy małemu dziecku telefon lub tablet, możemy być pewni, że szansa na wspólne chwile bezpowrotnie zostanie skradziona przez czas spędzony przed wyświetlaczem. To pierwsze pokolenie tak bardzo narażone na druzgocący relacje świat technologii. 

Za kilka lat dzieci nie będą odczytywać czarnej listy osób, które zawiodły ich oczekiwania. Jest za to spora szansa, że przy odrobinie starania podarujemy rodzinie coś znacznie ważniejszego niż prezenty. Czy pamiętasz z dzieciństwa zapach choinki, piernika, który piekła babcia? Wycinanie pierogów szklanką? Pamiętasz jakie kolędy śpiewano przy świątecznym stole? Kto pierwszy zachlapał odświętny strój czerwonym barszczem? Tak to właśnie zostanie i najpewniej zostanie przekazane dalej. Nie bójmy się powiedzieć "stop" niszczeniu pięknego, rodzinnego święta jakim jest Boże Narodzenie

Poprośmy o oddanie telefonów np. do wspólnego koszyczka, który przejdzie przez każdego gościa przy stole. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i odrzucić krzywdzące dla nas oczekiwania innych. Święta Bożego Narodzenia to jak sama nazwa wskazuje nie święto zakupów, a szczególne przeżycie uapmiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Dla osób nie wierzących z punktu widzenia tradycji to szczególny czas spędzony z rodziną.Jedyny s swoim rodzaju. Zaplanujmy wspólne przygotowywanie świat: pieczenie, gotowanie. To doskonała okazja by słuchać kolęd i świąteczncyh piosenek. Poprośmy o pomoc w zakupach by nie brać wszystkiego na swoje barki. Wspólnymi siłami można więcej. 

 

 

religijny prezent na Boże Narodzenie

 

Boże Narodzenie 2020 - Gwiazdka w czasach zarazy

Rząd zapowiada, że tegoroczne Święta nie będą takie jak zawsze. Strach się bać. Zwłaszcza o ludzi starszych. Wokół koronawirusa narosło wiele legend, również tych, które powielają media mainstremowe, które nie mają wiele wspólnego z nauką i faktami. Jednak to czego wszyscy doświadczyliśmy to strach o bliskich, o przyszłość i o wolność. Śledząc medialne doniesienia o kolejnych przypadkach można popaść w obłęd. Dotyczy to w szczególności ludzi starszej daty, którym ciężko złapać dystans do strasznych wiadomości serwowanych przez media 24 godziny na dobę. Do tego wiele informacji jest nierzetelnych, przeczących sobie wzajemnie, a nawet się wykluczających. Temat na kłótnię przy wigilijnym stole zapewniony.  Niezależnie jednak od tego jakie mamy zdanie na temat wirusa nie warto psuć sobie świąt tylko po to by udowodnić jedną albo drugą tezę. Skupianie się na ograniczeniach i pielęgnowanie w sobie strachu nic nie zmieni na lepsze. To co warto zrobić to poszukać indywidualnego rozwiązania i tego co nas łączy. Opanowanie i spokój nawet, kiedy wokoło świat wariuje jest najlepszym co możemy zrobić. Wspaniałą rolę pełni też modlitwa i medytacja. Co wybierzemy zależy tylko od naszej wolnej woli: strach czy zaufanie, ciemnośc czy światło. Nie idźmy ślepo za tłumem zalęknionych. Bądźmy tymi, którzy ufają sobie i Bogu. To tylko od nas zależy czy cnotą uboczną wirusa będzie docenienie tego co mamy i wykorzystania sytuacji do głębszego przezywania Świąt.

 

Pomysły na prezent pod choinkę

Jesli chodzi o prezent pod choinkę przede wszystkim wydajmy takie kwoty na jakie nas stać, czyli takie które nie wpędzą nas w długi. Prezenty na gwiazdkę opłaca się kupować z wyprzedzeniem, wtedy ceny są bardziej okazyjne. Zresztą w tym roku będzie to podyktowane koniecznością z powodu wirusa. Warto więc zaplanować kupowanie przez internet wcześniej, by nie obgryzać paznokci oczekując kuriera na ostatnią chwilę. Dobrze też, gdy prezent na gwiazdkę jest dobrze przemyślany i tzw. niejednorazowy. Zgodnie z zasadą jakość nie ilość. Nie polecamy zestawów szamponów dostepnych na sklepowych wyspach. Lepiej kupić mały dobrej jakości drobiazg niż wątpliwego gatunku gabaryt. W przypadku tego drugiego jest wysoko prawdopodobne, że już po świętach skończy swój żywot pod grubą warstwą kurzu lub na śmietniku.

Symboliczny prezent pod choinkę może być strzałem w dziesiątkę. My polecamy szczególnie religijny prezent na Boże Narodzenie, który dla osoby wierzącej będzie dodatkowym elementem świętowania na  Narodziny Jazusa Chrystusa. Obrazy ceramiczne są dostepne z modlitwami po łacinie, ale niektóre z nich możemy opatrzeć własną intencją dla danej osoby. To dobry pomysł na religijny prezent dla taty pod choinkę czy prezent dla babci. Dobrym pomysłem na prezent dla niej są kobiece akcesoria na przykład biżuteria czy jedwabna apaszka, które jeśli zostaną dobrze dobrane mogą być dodatkiem na całe życie. A nawet prezentem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Prezent dla mamy pod choinkę może okazać się prezentem dla kobiety w następnym pokoleniu.

 

Apaszka damska jedwab

 

Pomysł na świąteczny prezent dla dziecka jest dziś nie lada wyzwaniem, o ile nie chcemy mu kupować neonowych lalek z plastiku lub smartfonów od których się uzależni. Tutaj także stawiajmy na jakość i to co chcemy dziecku przekazać. W Internecie znajdziemy wiele fantastycznych zabawek w dobrej cenie wykonanych z naturalnych materiałów, wyprodukowanych w Polsce. My szczególnie polecamy obraz ceramiczny Anioł Stróż dla dziecka, który możemy opatrzeć słowami modlitwy lub dedykacją. To nie tylko oryginalna dekoracja, ale także pamiątka na całe życie.

Innym wyjściem jest też DIY czyli z ang. Do It Yourself - Zrób to sam. W internecie znajdziemy mnóstwo sposobów na stworzenie uroczych upominków, które dodatkowo będą wykonane naszymi rękami, albo i lepiej: razem z rodziną, dziećmi. Wystarczy wpisać na YouTube lub w wyszukiwarce pomysł na prezent z dopiskiem  DIY. Święta naprawdę mogą wyglądać inaczej, pachnieć jak dawniej i budować poczucie wspólnoty. To tylko i wyłącznie nasz wybór. 

 

Zostaw odpowiedź