Matka Boska z Guadelupe - tajemnice niezwykłego obrazu

Matka Boska z Guadelupe - tajemnice niezwykłego obrazu

Dokąd idziesz, Juanie, najmniejszy i najdroższy z moich dzieci?

Historia obrazu sięga Ameryki Południowej, dzisiejszych obrzeży stolicy Meksyku. To właśnie tam, w małej wiosce na wzgórzu Tepeyac, miało miejsce objawienie, które na zawsze odmieniło historię tego kontynentu.

Wcześnie nad ranem 9 grudnia, Juan Diego Cuauhtlatoatzin, wybrał się w długą drogę na mszę św. Tego dnia obchodzono akurat Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Diego z pochodzenia Aztek, byłjednym z pierwszych Indian, którzy zostali nawróceni przez pierwszych misjonarzy franciszkańskich. Do tego bardzo poważnie podchodził do swojej wiary.

Przemierzając zmarznięte wzgórza Tepeyac,w okolicach ruin pogańskiej świątyni bogini Matki Bogów, nagle usłyszał przepiękny śpiew ptaków. Było to zaskakujące z uwagi na fakt, że był grudzień. Gdy się zbliżył, śpiew ustał, a jego oczom ukazała się piekna kobieta, ubrana w dostojne szaty, przepasana czarną wstęgą, co wskazywało na to, że jest brzemienna. Zawołała mężczyznę po imieniu: Juan Diego! Juanito! Następnie przemówiła do niego w jego ojczystym języku nahuatl słowami: Dokąd idziesz, Juanie, najmniejszy i najdroższy z moich dzieci? 

Zaskoczony mężczyzna wyjaśnił dokąd idzie. W odpowiedzi Kobieta przedstawiła mu się jako: Matka Boża z Guadalupe– Święta Maryja zawsze Dziewica, Matka prawdziwego Boga

„Chcę, aby w tym miejscu wybudowano świątynię, gdyż chcę tutaj okazywać miłość i współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc. Tutaj będę ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać. ”.

Maka Boska poprosiła, aby Diego poinformował o wszystkim co widział i słyszał swojego biskupa. Poruszony Juan Diego obiecał spełnić życzenie, jakie przykazała mu Matka Boska z Guadelupe. Niestety duchowny tamtejszej parafii nie uwierzył. Zmartfiony Fiego ponownie udał się na wzgórze Tepeyac, gdzie ponownie ukazała mu się Madonna.Widząc jego problem powiedziała, żeby udał się na szczyt wzgórza i tam nazbierał kwiatów. Juan ujrzał pieknekastylijskie róże, które nie miały prawa tu rosnąć ze względu na porę roku. Czym prędzej nazbierał ich całe naręcza do swojej tilmy. Tilma, będąca rodzajem indiańskiego płaszcza, zazwyczaj była wykonana ze słabej jakości włókien kaktusowych lub agawy, o szorstkiej powierzchni. Juan odchylił przednią część płaszcza, który posłużył mu za worek i udał się z różami do biskupa.

Do jego stóp wysypał piękne kwiaty ze swojego płaszcza, który po rozwinięciu odkrył przed zebranymi wizerunek Matki Bożej, którą widział Juan. 

Leave a Reply